Bezinka na kolena, močové cesty i rýmu

Překvapilo mě jaké všechny květy po chladném začátku jara rychle vykvetly. Rychle po sobe přichází čas sběru květů, na které mame jindy alespoň 2 týdny.

Pampelišky rychle odkvetly a medu jsme z nich moc udělat nestihli

Pampelišky už témeř odkvetly a kdo chtěl udelat 2. várku medu o týden později, musel rozkvetlé květy na louce hodně hledat. I když charakterem nejde o med, jeho účinky na nachlazení a problémy dutin jsou nesporné. Pár sklenic pro vás přeci jen mam. Opravdu jen pár.

 

KOUPIT MED

 

Bezinkový květ pomáhá na močové cesty i rýmu a nachlazení

Bezinka je ta, která me překvapila rychlostí. Její květy právě najdete v lesoparcích Prahy a nížinách. Ve vyšších oblastech máte ještě chvíli čas. Benzinku využijte na skvělou a vizuálně krásnou limonádu. Recept přikládám.

 

Recept na bezinkovou limonádu:

  • 7 ks bezových květůVýsledek obrázku pro čerstvá bezinková limonáda z květů recept
  • 1 ks citronu  ideálně v biokvalitě nebo přepečlivě omytý
  • 1 polévková lžíce medu
  • několik kostek ledu

Převařenou vychladlou vodu smíchejte s medem a přidejte vymačkaný citron. Pokud máte citron v bio kvalitě, můžete jej na plátky nakrájet a přímo vložit do vody, pro hezčí pohled. Vodu s nechte vychladit v ledničce. Nakonec přidejte květy bezu a kostky ledu. Pro fanšmekry můžete doplnit 1-2 lístky máty.

Několik květů můžete zamrazit, abyste měli limodádu i v létě. Na stůl je můžete zařadit v podobě obalovaných a osmažených květů, které lze podávat s brambodem nebo se saláty.

Léčebné účinky  květů a listů bezinek:

Květ černého bezu je potopudný i močopudný, nálev z květů se používá vnitřně při nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest, k tišení křečí trávicího traktu a při nadýmání. Při léčbě se používají nejvíc květy, zejména v čajích proti nachlazení.

Obklad listí bezinek na kolena prý dokáže vytáhnout i vodu z kolene

Obklad z listů pomůže na bolavá kolena. Říká se, že takový obklad umí i vytáhnout vodu z kolena. Nemohu posoudit, nemám to sama vyzkoušeno. Ale určite to stojí za to zkusit, pokd Vás kolena zlobí.

 

Tak krásné jaro

Lenka

 

Další informace o mně najdete na www.lenkafucikova.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *